V ZÁMKU NAPAJEDLA OCHUTNÁTE PŘES TŘI STOVKY NEJLEPŠÍCH VÍN

 Velká prezentace všech medailových vín soutěže KRÁL VÍN České republiky se uskuteční ve čtvrtek 27. října v ZÁMKU NAPAJEDLA. Košt začne v několika historických sálech zámku v 18 hodin a potrvá téměř do 23 hodin. Koštovat se budou nejlepší vína aktuální nabídky českých, moravských a slovenských vinařů. K ochutnávce bude připraveno více než 300 vzorků vín. Poprvé v historii nevyhrálo v této přehlídce sladké víno. Oba nejcennější tituly – Krále vín a držitele nejlepší kolekce získalo jedno vinařství – Vinařství Volařík.

 Titul Championa, tedy KRÁLE VÍN získal Ryzlink vlašský 2010 pozdní sběr z Perné se ziskem 91,75 bodů. „I přes velmi nízkou úrodu ročníku 2010 a nedostatek vín ve sklepích vinařů, přihlásilo své vzorky 131 vinařů a vinařských firem v hojném počtu. Celkem tak bylo přihlášeno 915 vín, což bylo dokonce o 23 více, než v minulém roce. Vína jsou tradičně rozdělena do šesti kategorií dle druhu a zbytkového cukru. Nejméně obsazenou kategorií je kategorie perlivých vín, kterých bylo přihlášeno 15, naopak nejvíce obsazenou je kategorie vín od 7 do 70 g zbytkového cukru, kterých bylo přihlášeno 345. Vinaři přihlásili 92 rosé a klaretů, 201 bílých vín do 7 g zbytkového cukru, 236 červených vín do 7 g zbytkového cukru a 26 sladkých pokladů,“ informoval o přehlídce její organizátor a autor projektu Branko Černý

Vína hodnotilo 18 hodnotitelů, kteří pečlivě prozkoumali jednotlivé vzorky a následně je obodovali. Z výsledků nakonec bylo vidět, že se v letošním roce výrazně prosadila Pálava, respektive Mikulovská podoblast – Vinařství Volařík, Martin Šebesta a Tanzberg a zdatně sekundovala Velkopavlovická podoblast – čejkovickými Jakubem Šamšulou a Stanislavem Hřibou, vrbickým Leošem Horákem i velkobílovickým Zdenkem Polachem. Ostatní podoblasti se letos na nejvyšší místa neprosadily.

Za vstup na královský košt zaplatí zájemci 500 korun. V ceně je degustace více než tří stovek vzorků vín, degustační sousta a voda na zapití. Rezervace vstupenek je možné provést telefonicky na telefonu 733643144 nebo mailem na adrese: info@zameknapajedla.cz.

Zámek v Napajedlích je od října otevřen každý den kromě pondělka od 10.00 do 18.00. Prohlídky historických sálů s průvodcem se ale konají jen o víkendech a státních svátcích. Skupiny nad pět osob si mohou prohlídku objednat i v jiném termínu. Kromě stálých výstav je otevřena také zámecká kavárna s letní terasou a dětským koutkem. V zahradě zámku si lidé mohou od srpna zahrát golf na chipping and putting greenu a také je zde tréninkový driving range s deseti odpališti a nakloněnou rovinou.

Zámek nově nabízí také ubytování v komfortně zařízených zámeckých pokojích, v nichž se snoubí historie se současností. Pokoje pro ubytování jsou vybudovány ve druhém patře zámku, přesně v místech, kde v minulosti bývaly pokoje šlechty. Více informací o zámku i připravovaných akcích na www.zameknapajedla.cz.