Zlínský kraj finančně podpořil výstavu Afrika

Dotaci ve výši 15 tisíc korun získal od Zlínského kraje Zámek Napajedla. Peníze posloužily na podporu výstavy AFRIKA – legendy a mystéria, která se od července koná v přízemí historického sídla. Tato dlouhodobá expozice mapuje život, zvířata i faunu černého kontinentu. Zámek Napajedla ji připravil ve spolupráci s cestovatelem Rudolfem Švaříčkem a CK Livingstone.

„Dotace jsme získali z Kulturního fondu Zlínského kraje. Za každý příspěvek, který se nám podaří získat, jsme rádi. Rekonstrukce a především zpřístupnění zámku pro širokou veřejnost nás stojí nemalé peníze. A díky takovým výstavám, jako jen například Afrika, bychom barokní sídlo nechali přístupné po celý rok, nikoliv jen přes hlavní sezónu, která je od dubna do října,“ řekla manažerka zámku Petra Psotková.
 
Výstava se koná v několika sálech. Ukazuje pestrý kontinent od sahelu severní Afriky po Stolovou horu na jihu, od kořením provoněných ostrovů Zanzibar, Pemba, Mauritius, Reunion a Madagaskar na východě až po senegalský Dakar v západní Africe.
 
Zámek Napajedla se letos poprvé ve své dlouhodobé historii otevřel široké veřejnosti. Lidé si v něm mohli prohlédnout zachovalé komnaty nebo dvě stálé výstavy, které se konají v přízemí zámku. Současně byla otevřena zámecká kavárna a restaurace. Zakládaný J. A. Golf Club naleznul prostory v zámeckém parku i uvnitř zámku, kde funguje golfový trenažér Full Swing s nejnovějšími verzemi software E6 a LS3.
 
Od podzimu jsou novinkou komfortně zařízené zámecké komnaty, v nichž se lze ubytovat a strávit tak na zámku romantické a neopakovatelné chvíle. Sídlo v zámku nalezl také Moravský kulinářský institut, který nabízí řadu zajímavých kurzů vaření pro profesionální i amatérské kuchaře. Zámek pořádá spoustu akcí pro veřejnost. Během prosince je zámek otevřen každou adventní neděli, kdy se konají prohlídky doprovázené herci. Hrané prohlídky historických sálů začínají vždy ve 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin. Během 4. a 18. prosince zahrají lidem herci z Divadelního spolku Zdeňka Štěpánka z Napajedel, 11. prosince hraje v zámku Divadlo Variace z Gymnázia Otrokovice. V neděli 11. prosince ožije zámek také velkým VÁNOČNÍM JARMARKEM, který na nádvoří i uvnitř zámku propukne v 10 hodin.
 
Nově přístupná je také Galerie vín a obrazů. V pátek 9. prosince se uskuteční v zámku Toskánský večer, při němž si lidé pochutnají na specialitách z nejhezčího regionu Itálie. „Milovníci lahodných italských pokrmů se mohou těšit na ochutnávku toskánských vín, olivových olejů a typických delikates připravených od toskánského kuchaře Lorenza Casiniho,“ přiblížila Petra Psotková. Atmosféru lidem zpříjemní záběry fotek romantického Toskánska a příjemné vyprávění o tomto nádherném místě v Itálii. Večerem bude provázet Renata Kostelniková, která již dvanáct let žije na toskánském venkově.
 

Více o připravovaných akcích na www.zameknapajedla.cz