Zámek Napajedla, barokní skvost na rozhraní regionů, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Krásné kulisy zámku vytváří barokní vápencová kašna a rozsáhlý zámecký park s romantickým rybníčkem.
Město Napajedla s téměř 8 000 obyvateli leží na rozhraní Horno a Dolnomoravského úvalu na řece Moravě, která zde vytváří v nivních náplavech řadu mrtvých ramen. První písemná zmínka o městečku se vztahuje k roku 1362. Rozkvět města nastal v 16. století, kdy Napajedla byla v majetku pánů ze Žerotína, moravského rodu proslulého humanistickou tradicí. Výraznou dominantou města se stal „nový zámek“, postavený v letech 1764 – 1769. Zámek, jako pozdně barokní šlechtické sídlo, postavil židlochovický zednický mistr Antonín „Mates“ Slováček podle plánů brněnského architekta Františka Antonína Grimma, u kterého stavbu ve stylu francouzského baroka objednala Anna Marie z Rottalu, provdaná za Quidobalda z Ditrichsteina. F. A. Grimm projektoval také zámky v Bystřici pod Hostýnem a ve Vizovicích. Proti nim se však napajedelská stavba odlišuje svou noblesou, mohutností i velkoryse řešenými vnitřními prostorami. Dá se říci, že napajedelský zámek je ukončením vývoje „italské vily“ v moravském prostředí.
Zámek Napajedla je postaven ve stylu pozdně francouzského baroka. Je to elegantní, jednoduchá volně stojící dvoukřídlá budova ve tvaru písmene „U“, kde ve třech podlažích, mimo pokojů služebných a příslušenství, bylo přes 50 obytných místností. Dominantou zámku je zcela jistě nádherný kruhový zrcadlový sál, který sloužil především pro přijímání návštěv na zámku či k tančení při slavnostních příležitostech. Dále je zde salonek holandských mistrů, barokní salonek, rozlehlá zámecká jídelna a celá řada dalších zajímavých prostor. V místnostech v prvním patře jsou vysoké stropy, které jsou bohatě štukované.
Vchod s hlavním schodištěm je na východní straně budovy. Ze severní strany je terasa, která je podsklepená. Reprezentativní zámecká budova monumentalizovaná svou polohou představuje nepochybnou kvalitu z hlediska dějin moravské barokní architektury a představuje svébytný vklad do evropských uměleckých proudů poslední třetiny 18. století. Je nutno dodat, že výstavba zámku pokračovala i za dědiců panství, rodu Kobenzlů, Stockau a Baltazzi. Zvláště poslední ze jmenovaných majitelů panství se výrazně zapsal do historie Napajedel založením hřebčína – chovu anglických plnokrevníků v roce 1886. První polovina 20. století, za vlastnictví paní Marie Baltazzi přinesla neobarokní stavební úpravy a do dnešních dnů se objekt dochoval v málo pozměněné podobě. Zámek je obklopen desetihektarovým parkem z větší části v anglickém stylu, se spoustou vzácných dřevin a romantickým rybníčkem s lekníny uprostřed parku.
Od poloviny roku 2017 je zámek v novém soukromém vlastnictví a jeho exteriéry prošly velmi náročnou rekonstrukcí, která se týkala zámeckého jezírka, historických kašen v zámeckém parku, okrasných barokních váz, kamenných sloupů vstupní brány a ostění vstupní branky, dále pak byla provedena renovace povrchu přístupových cest v okolí celého zámku. Proměnou prošla částečně také fasáda a konečně to byla kompletní rekonstrukce bazénu z 30. let 20. století, který zde nechal zhotovit J.A. Baťa. Za tuto obnovu zámek obdržel ocenění „PAMÁTKA ROKU 2020“ jako krajský vítěz soutěže v 2.kategorii – velká rekonstrukce nad 2mil.Kč.
Zámek Napajedla je také příjemným místem k odpočinku, centrem kulturního a sportovního života, příjemným bodem ke společenským setkáním. Je rovněž jedinečným místem pro konání svatebních obřadů či svatebních hostin, rodinných oslav, různých firemních a společenských akcí.